речник

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

речник (македонски, lat. rečnik)Македонија[уреди]

етимологија[уреди]

реч +‎ -ник

именка[уреди]

 речник (реч·ник)
МФА: [ˈrɛt͡ʃ.nik] Аудиоикона слушај

речник м (множина речници)

  1. книга во која се собрани зборови на еден јазик, обично по азбучен ред.
    • Правописен речник
    • Речник на литературниот јазик..
  2. сите зборови на еден јазик.

преводи[уреди]