коложег

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

коложег вокативна форма: коложеж-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: ко'|ло|жег /ko'ložeg/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -оложег

Значење[уреди]

  1. Првиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]