василичар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

василичар вокативна форма: василичар-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: ва|си'|ли|чар /vasi'ličar/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -иличар

Значење[уреди]

  1. Првиот месец во годината според македонскиот црковен календар.
  2. Учесник во василичарски прослави.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]