водици

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

водици

Читање и изговор[уреди]

Читање: во'|ди|ци /vo'dici/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -одици

Значење[уреди]

  1. Првиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]