житар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

житар вокативна форма: житар-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: жи'|тар /ži'tar/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -итар

Значење[уреди]

  1. Осмиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]