богороично

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

богороично

Читање и изговор[уреди]

Читање: бо|го|ро'|ич|но /bogoro'ično/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -орично

Значење[уреди]

  1. Осмиот месец во годината според македонскиот црковен календар.

Синоними[уреди]

  1. Месец во годината.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]