Бретања

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Бретања.

1. Голем полуостров во Западна Франција.

2. Административна област во Франција која ги опфаќа департманите: Финистер, Морбијан, Ил-е-Вилен и Кот Дармор.


Етимологија[уреди]

Од латинскиот збор Britannia што значи „земја на Бретонците“.


Изведени зборови[уреди]

Бретонец

Бретонци

Бретонка

Бретонки

бретонски