Бретонка

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: Бретонки

Членувана форма: Бретонката, Бретонките


Значење[уреди]

Жителка на Бретања или женско лице со потекло од оваа област.