Бретонец

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: Бретонци

Членувана форма: Бретонецот, Бретонците


Значење[уреди]

Жител на Бретања или лице со потекло од оваа област.