школа

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

школа ед, школи мн

Значења[уреди]

[1] Завод, установа каде што се учи, училиште; се употребува претежно за специјално училиште.
[2] Зграда во која се обучува.
[3] Учениците што учат во една школа.
[4] Подготовка што се стекнува низ искуство, низ опит во нешто; дејност што го збогатува човекот со опит, со знаење во некој поглед.
[5] Правец во областа на науката, уметноста и сл.
[6] Учебник со нотни вежби.

Превод на други јазици[уреди]

 • Турски: okul
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански:
Бугарија Бугарски

школа ж (множина: школи) [1]

 1. школа
Украина Украински

школа ж

 1. училиште, школа

Наводи[уреди]