Прејди на содржината

училиште

Од Викиречник

Македонски [уреди]

Општa именкa, ср[уреди]

Читање[уреди]

училиште ед, училишта мн

Значења[уреди]

[1] Како просветна установа каде што се учи.
[2] Зградата каде што е сместена таквата установа.
[3] Предавање, часови.
[4] Учениците на едно училиште.
[5] Извор на опит, на поуки и знаење.

Превод на други јазици[уреди]

 • Турски: okul
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: