рино (префикс)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Означува дека зборот на кој му е префикс се однесува на носот.


Етимологија[уреди]

Од старогрчкиот збор ῥινός rhinόs, генитив еднина од зборот ῥίς rhís што значи „нос“.


Кованици[уреди]

оториноларингологија

оториноларинголог

ринитис

риноларингит

ринологија

ринолог

ринолошки

ринопластија

ринофарингит