оториноларинголог

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: оториноларинголози

Членувана форма: оториноларингологот, оториноларинголозите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(медицина) Лекар специјалист по оториноларингологија.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: otorhinolaryngologist
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: