професија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Читање и изговор[уреди]

 • Читање: профе|сија /profe|sija/

Значење[уреди]

 1. Дејност што служи како извор на егзистенција;
 2. Постојано занимање;
 3. Дејност во која еден човек е вешт.

Синоними[уреди]

 1. Дејност што служи како извор на егзистенција

Антоними[уреди]

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Превод на други јазици[уреди]

 • Англиски: profession
 • Арапски: مهنة (míhna)
 • Германски: Beruf
 • Италијански: professione
 • Јапонски: 職業 /しょくぎょう, shokugyō/
 • Кинески: 职业 /zhíyè/
 • Француски: profession
 • Шведски: yrke
 • Шпански: profesión
 • Руски: профессия /proféssija/