диода

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: диоди

Членувана форма: диодата, диодите


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за диода.

1. (електроника) Електронски цевка која ја пропушта електричната струја само во една насока.

2. (електроника) Двослоен полуспроводнички елемент кој ја пропушта електричната струја само во една насока.


Етимологија[уреди]

Кованица од префиксот ди и суфиксот ода.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: diode
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски: диод
 • Српски: диода
 • Украински:
 • Француски: diode
 • Хрватски: dioda
 • Шведски:
 • Шпански: