ода (суфикс)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Суфикс


Значење[уреди]

Пат, патека.


Етимологија[уреди]

Од старогрчкиот збор ὁδός,hodós (пат).


Кованици[уреди]

диода

триода

тетрода

пентода

хексода

хептода