ди (префикс)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Означува дека зборот со префикс е двоен, дупли, двапати во однос на основниот збор.


Синоними[уреди]

би (префикс)

дво (префикс)


Етимологија[уреди]

Од старогрчкиот збор δίς, dís (двапати).


Кованици[уреди]

дикотиледон

диоксид

дипол