Прејди на содржината

гугла

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Несвршен глагол

Англицизам

Неологизам

Значење[уреди]

1. Внесување на збор, повеќе зборови или реченица во пребарувачот Гугл со цел да се најдат информации на темата дефинирана со внесот.

 • Одговори ми без да гуглаш.

2. Истражување за личност, бренд или компанија со внесување на името во пребарувач.

Менување на глаголот[уреди]


Изведени зборови[уреди]

гуглање

изгуглаЕтимологија[уреди]

Од името на пребарувачот Гугл (Google).


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: google
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски: гуглати
 • Украински:
 • Француски: googler
 • Хрватски: guglati
 • Шведски:
 • Шпански: