блогер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of North Macedonia.svg [уреди]

Општa именкa, м[уреди]

Читање[уреди]

бло·гер ед, бло·ге·ри мн

Изговор[уреди]

Македонски: « [ˈblɔ.ɡər] Loudspeaker red.svg »

Значења[уреди]

[1] (информатика) лице што редовно пишува текстови на веб-сајт наменет за дискусии или размена на мислења

Примери[уреди]

Еднина Множина
Неопред. форма блогер блогери
Определ. форма блогерот блогерите
Определ. блиска блогеров блогериве
Определ. далеч. блогерон блогерине
Вокатив блогерy блогери
[1] Измислената приказна на македонскиот блогер.
[1] Мислам дека има успешни македонски блогери.
[1] Македонски модни блогови.
[1] Блогерите не само што произведуваат содржина која ја објавуваат на нивните блогови, туку исто така имаат изградени социјални односи со своите читатели и други блогери.
[1] Лични блогери обично се гордеат со своите блог постови, дури и ако нивниот блог никогаш не го прочитале.
[1] Блогерите не почитуваат ниту авторски права ниту улогата на масовни медиуми во презентирањето на веродостојни вести на општеството.
[1] Македонски моден блог на Мери, создаден од блогеру Мери.

Сродни поими[уреди]

[1] блог

Етимологија[уреди]

(Постави датум) од Англиски blogger.

Потомци[уреди]

Превод на други јазици[уреди]

Наводи[уреди]

[1] Блаже Конески и Крум Тошев. Македонски правопис со правописен речник. Државно книгоиздателство на “Македонија”. Скопје. 1950 г.