блог

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: блогови

Избројана множина: блога

Членувана форма: блогот, блоговите

Англицизам


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(Интернет) Личен веб-сајт на кој авторот бележи, според своето размислување на одредена тема која му е битна, мисли, впечатоци, итн., за да ги сподели и да предизвика реакции, коментари и дискусии.


Етимологија[уреди]

(1999) Збор земен од англискиот blog, креиран од Питер Мерхолц со кратење од weblog. Последниов е составен од web (веб) и од log (дневник), а го вовел Јорн Баргер.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: blog
 • Арапски:
 • Босански: blog
 • Бугарски: блог
 • Германски: Blog
 • Грчки:
 • Италијански: blog
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски: blog
 • Португалски: blog