Податотека:Flag of Australia.svg

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Изворна податотека(SVG податотека, номинално 1.280 × 640 пиксели, големина: 2 КБ)

Оваа податотека е од Ризницата и може да се користи во други проекти. Описот од нејзината описна страница е прикажан подолу.


Опис

Опис
English: The flag of Australia.
Čeština: Vlajka Austrálie
Deutsch: Die Flagge Australiens.
Español: Bandera de Australia
Français : Drapeau de l’Australie.
Italiano: Bandiera dell'Australia.
Magyar: Ausztrália zászlaja.
Қазақша: Австралия туы.
Македонски: Знамето на Австралија
Bahasa Melayu: Bendera Australia.
Norsk bokmål: Australias flagg
Plattdüütsch: Flagg vun Australien.
Polski: Flaga Australii.
Română: Steagul Australiei.
Русский: Флаг Австралии.
Slovenščina: državna zastava Avstralije
ไทย: ธงชาติ ประเทศออสเตรเลีย
Türkçe: Avustralya bayrağı.
中文: 澳洲國旗。
Датум
Извор сопствено дело
Автор Ian Fieggen
Други верзии
SVG разработка
Inkscape-yes.svg
Оваа векторска слика е изработена со Inkscape, or something else.

Colours

Flags are often specified with either Pantone or CMYK colours (for printing), for which the corresponding RGB screen colours are often a "best guess" (as was the case on previous versions of this image file). This version uses the official RGB colours as specified in the Australian Government's Style Manual for Authors, Editors and Printers. Please see the talk page for more discussion about the flag colours.

Official Colours
Pantone CMYK RGB Hex
Blue
280C Cyan = 100%
Magenta = 80%
Yellow = 0%
Black = 0%
Red = 0
Green = 0
Blue = 139
#00008B
White
White Cyan = 0%
Magenta = 0%
Yellow = 0%
Black = 0%
Red = 255
Green = 255
Blue = 255
#FFFFFF
Red
185C Cyan = 0%
Magenta = 100%
Yellow = 100%
Black = 0%
Red = 255
Green = 0
Blue = 0
#FF0000

Sources
Coordinates and Pantone colours via Australian Flag Template
CMYK and Web Colours via Style Manual for Authors, Editors and Printers
SVG Format based on version of 02-Feb-2006, drawn by User:Dbenbenn

Precision
Calculated via BC (Arbitrary Precision Calculator) to 50 decimals, rounded to 42 decimals. Resulting image can be accurately scaled to the size of the known universe.

Other version
See Image:Flag of Australia (converted).svg for the flag in colours matching this chart.

Public domain
Оваа слика е по потекло од Австралија и сега е во јавна сопственост бидејќи рокот на авторските права е истечен. Според информативната страница G023v17 (Времетраење на авторските права) () на Советот за авторски права на Австралија
Вид на материјал Истек на авторските права
 А  Фотографии и други дела објавени анонимно, под псевдоним или од непознат создавач: направени или објавени пред 1 јануари 1955 г.
 Б  Фотографии (освен А): направени пред 1 јануари 1955 г.
 В  Уметнички дела (освен А и Б): создавачот починал пред 1 јануари 1955 г.
 Г  Објавени изданија1 (освен А и Б): објавени за прв пат пред повеќе од 25 години
 Д  Во сопственост на федералната или поединечните влади2 фотографии и гравури: направени или објавени пред повеќе од 50 години и пред

1 подразбира типографски состав и распоред на објавеното дело (на пр. ротохартија).
2 под „во сопственост“ се мисли кога владата е праводржец, како и кога таа би ги поседувала авторските права но склучила поинаков договор со создавачот.


При примена на шаблонот наведете каде за прв пат е објавена сликава и кој е нејзиниот создавач.

català | Deutsch | English | español | français | македонски | മലയാളം | Nederlands | русский | slovenščina | Türkçe | українська | +/−
Australia
Public domain Јас, праводржецот на ова дело, го предавам истото во јавна сопственост. Ова важи за целиот свет.
Во извесни земји ова не е правно изводливо. Во тој случај:
Дозволувам секому да го користи делово за било каква цел, без било какви услови, освен ако такви услови не ги налага законот.

Insignia
Оваа слика е приказ на знаме, грб, печат или некое друго обележје. Употребата на ваквите симболи е ограничена во многу земји. Овие ограничувања постојат независно од статусот на авторските права.

Историја на податотеката

Стиснете на датум/време за да ја видите податотеката како изгледала тогаш.

(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).
Датум/времеМинијатураДимензииКорисникКоментар
тековна15:57, 15 август 2013Минијатура на верзијата од 15:57, 15 август 20131.280 × 640 (2 КБ)EbrahimValid SVG by User:SiBr4
05:12, 13 мај 2013Минијатура на верзијата од 05:12, 13 мај 20131.280 × 640 (2 КБ)Zscout370http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flag_of_Australia_%28simplified%29.svg see file talk page
11:45, 24 февруари 2013Минијатура на верзијата од 11:45, 24 февруари 20131.280 × 640 (2 КБ)Zscout370More precise stars; the diameter of the stars didn't fit in the 3/5ths circle as stated by the construction sheets.
20:18, 26 ноември 2009Минијатура на верзијата од 20:18, 26 ноември 20091.280 × 640 (2 КБ)Zscout370Reduce code
20:04, 5 септември 2008Минијатура на верзијата од 20:04, 5 септември 20081.280 × 640 (4 КБ)PatríciaRfrom http://tools.wikimedia.pl/~beau/imgs/, recovering lost file
13:31, 5 септември 2008Минијатура на верзијата од 13:31, 5 септември 20081.280 × 640 (4 КБ)AlbamhandaeReverted to version as of 16:55, 15 July 2008
13:31, 5 септември 2008Минијатура на верзијата од 13:31, 5 септември 20081.280 × 640 (4 КБ)BdamokosReverted to version as of 16:55, 15 July 2008; the current revision was lost by the devs, so I thought best to use the one before it, until somebody reuploads it
17:45, 20 јули 2008Нема минијатура (4 КБ)Ebukadneza{{Information |Description= Flag of Australia |Source= Own work |Date= 2008-07-20 |Author= Ian Fieggen, modified by Ebukadneza |Permission= (see below) |other_versions= Derivative works of this file: * Flag of Australia.svg }}
18:55, 15 јули 2008Минијатура на верзијата од 18:55, 15 јули 20081.280 × 640 (4 КБ)ChristianBier valid SVG
02:41, 21 април 2007Минијатура на верзијата од 02:41, 21 април 20071.280 × 640 (4 КБ)Ian Fieggen{{Information |Description=Flag of Australia |Source=Own work |Date=2007-04-16 |Author=Ian Fieggen |Permission=(see below) }}
(најнови | најстари) Погледајте (понови 10 | ) (10 | 20 | 50 | 100 | 250 | 500).

Податотекава се користи во повеќе од 100 страници. Следниов список ги прикажува само првите 100 страници што ја користат податотеката. Целосен список ќе најдете тука.

Глобална употреба на податотеката

Метаподатоци