Александро

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Александро

Читање и изговор[уреди]

Читање: А|ле'к|сан|дро /Ale'ksandrо/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -лександро

Значење[уреди]

  1. Машко име. Потекнува од Александар.
  2. Вокативна форма од Александра.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]