Прејди на содржината

Александра

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Александра вокативна форма: Александр-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: А|ле'к|сан|дра /Ale'ksandra/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -лександра

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]