Александар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Александар вокативна форма: Александр-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: А|ле'к|сан|дар /Ale'ksandar/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -лександар

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]