expérience

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ФранцускиFlag of France.svg Flag of Wallonia.svg[уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

expérience ед, expériences мн

Значења[уреди]

[1] Син во однос на друго или на другите деца од исти родители.
[2] Другар, пријател, човек близок по нешто, обично во обраќање.
[3] При фамилијарно обраќање кон непознат човек.
[4] Калуѓер во однос на другите калуѓери.

Етимологија[уреди]

Од Латински experientia.