aiuto

Од Викиречник
Прејди на: содржини, барај

aiuto (италијански)Италија[уреди]

етимологија[уреди]

Извлечена од латински aiutum, ad + iutum.

именка[уреди]

 aiuto (a·iù·to)
МФА: [a'juto] Аудиоикона слушај

aiuto м (множина aiuti)

  1. помош
    • Деривати поими: aiutino