љубљански

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: љубљански

Женски род: љубљанска

Среден род: љубљанско


Значење[уреди]

Што се однесува на Љубљана и љубљанчаните.