чокохоличар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: чокохоличари

Избројана множина: чокохоличара

Членувана форма: чокохоличарот, чокохоличарите


Значење[уреди]

Лице кое толку го сака чоколадото што изгледа дека е зависен од него.


Етимологија[уреди]

Кованица од чоколадо и суфиксот холичар

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: chocoholic
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: