холичар (суфикс)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Суфикс


Значење[уреди]

Суфикс кој се користи да изрази зависност од основниот збор.


Етимологија[уреди]

Изведен од алкохолизам, една од првите идентификувани зависности (медицински и општествено).


Кованици[уреди]

алкохоличар

работохоличар

чокохоличар