хипертекст

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: хипертекстови

Избројана множина: хипертекста

Членувана форма: хипертекстот, хипертекстовите

Неологизам


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за хипертекст.

(Интернет) Систем на пренасочувања со хиперврски од еден во други делови на документот, или од еден документ во други документи, избрани како релевантни од авторот.Етимологија[уреди]

Комбинација од префиксот хипер и текст.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: hypertext
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски: Hypertext
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: