хиперсомнија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Членувана форма: хиперсомнијата


Значење[уреди]

(медицина) Идиопатска болест при што болниот многу и длабоко спие. Има проблем да се разбуди и чест дневен замор.


Етимологија[уреди]

Кованица од префиксот хипер и латинскиот збор somnus кој значи „сон“.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: hypersomnia
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: