хиперврска

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: хиперврски

Членувана форма: хиперврската, хиперврските

Неологизам


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за хиперврска.

(Интернет) Референца во хипертекст-систем која овозможува премин од тековниот во поврзаниот документ.

 • Активирањето на изворниот елемент на една хиперврска овозможува автоматски премин на дестинацијата.Етимологија[уреди]

Комбинација од префиксот хипер и врска.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: hyperlink
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски: Hyperlink
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: