хатиб

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: хатиби


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за хатиб.

Лице кое ја врши хутбата за време на петочните и празничните молитви.