хутба

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: хутби


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за хутба.

Муслиманска проповед која ја врши имамот за време на петочните пладневни молитви во џамиите, како и за време на празниците.