фазна модулација

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка[уреди]

фазна модулација (скратено ФМ)

Wikipedia-logo-en.png
Википедија на јазик има статија за:
  1. Метод за испраќање информации со модифицирање (модулирање) на разликата во фазата (елемент од брановата должина) помеѓу сигналот и референцата.


Поврзани изрази[уреди]

Преводи[уреди]

Поврзано[уреди]