семрежје

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка среден род

Множина: нема

Членувана форма: семрежјето


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за семрежје.

Меѓународна телекомуникациска мрежа која ги поврзува сметачите со протоколот ИП. Служи за пренос на бројни податоци како содржини на веб-страници, електронска пошта и фајлови.

 • Семрежјето драматично го прошири кругот на луѓе со пристап до информациите.


Синоними[уреди]

Интернет (англицизам)


Изведени зборови[уреди]

семрежен


Етимологија[уреди]

Кованица од сè и мрежи.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Internet
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: