Интернет

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: нема

Членувана форма: интернетот


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Wikimedia
Во Википедија има статија за Интернет.

Меѓународна телекомуникациска мрежа која ги поврзува сметачите со протоколот ИП. Служи за пренос на бројни податоци како содржини на веб-страници, електронска пошта и фајлови.

 • Неговиот сметач е поврзан на Интернет.

Синоними[уреди]

семрежје


Етимологија[уреди]

(1986) Воведен од Министерството за одбрана на САД, кратенка од internetwork.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Internet
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: