лондонец

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: лондонци

Членувана форма: лондонецот, лондонците

Дублетна форма: лондончанец


Значење[уреди]

Жител на Лондон или лице со потекло од овој град.