Лондон

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Лондон.

1. Главен град на Англија и Велика Британија.

2. (метонимија) Владата на Велика Британија.


Етимологија[уреди]

Изведени зборови[уреди]

лондонец, лондончанец

лондонци, лондончанци

лондонка, лондончанка

лондонки, лондончанки

лондонче, лондончанче

лондончиња, лондончанчиња

лондонски