гингивален

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: гингивални

Женски род: гингивална

Среден род: гингивално


Значење[уреди]

(анатомија) Што се однесува на гингивата, непцата.

 • Гингивална мукоза.


Етимологија[уреди]

Од гингива и наставката лен.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: gingival
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: