гингива

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of North Macedonia.svg [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

гин·ги·вa ед, гин·ги·ви мн

Изговор[уреди]

Македонски: « МФА? Loudspeaker red.svg »

Значења[уреди]

[1] (анатомија) ткивото кое ги опкружува забите.

Примери[уреди]

Еднина Множина
Неопред. форма гингива гингиви
Определ. форма гингивата гингивите
Определ. блиска гингивава гингививе
Определ. далеч. гингивана гингивине
Вокатив гингивао гингиви
[1] Пушењето ѝ штети на гингивата.

Синоними[уреди]

[1] непце

Деривати поими[уреди]

[1] гингивален, гингивитис

Етимологија[уреди]

  • (Постави датум) oд Латински gingiva („непце“).

Превод на други јазици[уреди]

Наводи[уреди]

[1] Блаже Конески и Крум Тошев. Македонски правопис со правописен речник. Државно книгоиздателство на “Македонија”. Скопје. 1950 г.