веб-страница

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: веб-страници

Неологизам

Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за веб-страница.

(Интернет) Страница наменета за пристап преку интернет со помош на веб-прегледувач која има своја веб-адреса.

Етимологија[уреди]

Кованица од веб и страница.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Web page
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: