веб-прегледувач

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: веб-прегледувачи

Неологизам

Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Веб-прегледувач, често користен и само како прегледувач, е софтверска апликација која овозможува преглед на веб-страниците и содржините врзани со нив.


Примери[уреди]

Internet Explorer; Mozilla Firefox; Opera; Safari; Google Chrome


Превод на други јазици[уреди]

  • Италијански: navigatore
  • Јапонски:
  • Каталонски:
  • Кинески:
  • Окситански:
  • Полски:
  • Португалски: