будимпештанче

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка среден род

Множина: будимпештанчиња


Значење[уреди]

Дете жител на Будимпешта или дете со потекло од овој град.