Будимпешта

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род


Значење[уреди]

Wikimedia
Wikimedia
Во Википедија има статија за Будимпешта.

1. Главен град на Унгарија.

2. (метонимија) Владата на Унгарија.


Етимологија[уреди]

Кованица од имињата на градовите Будим и Пешта кои се соединиле во 1873 година.


Изведени зборови[уреди]

будимпештанец

будимпештани

будимпештанка

будимпештанки

будимпештанче

будимпештанчиња

будимпештански