Прејди на содржината

брашно

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Етимологија

[уреди]

Наследен од прасловенски *boršьno.

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈbraʃnɔ]
  • Аудио:(file)
  • Слогови: браш‧но

Именка

[уреди]

брашно (brašnon (множина брашна, односна придавка брашнен)

  1. Производ добиен со мелење на житни култури.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • брашно”, во Официјалниот дигитален толковен речник.