блогерка

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: блогерки

Членувана форма: блогерката, блогерките

Англицизам


Читање и изговор[уреди]

 • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

(Интернет) Женско лице кое пишува блог.


Етимологија[уреди]

Од англискиот blogger.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: blogger
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски: блогер
 • Украински:
 • Француски: blogueuse
 • Хрватски: blogerka
 • Шведски:
 • Шпански: