Прејди на содржината

белградски

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: белградски

Женски род: белградска

Среден род: белградско


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Што се однесува на Белград и белграѓаните.