Прејди на содржината

Хрват

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Именка машки род

Множина: Хрвати


Читање и изговор

[уреди]
  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење

[уреди]

Жител на Хрватска или лице со хрватско потекло.