Сојуз на Советските Социјалистички Републики

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Сојуз на Советските Социјалистички Републики.

(историја) Федерална држава од 15 советски републики која постоеше од 1922 до 1991 година. Главен град Москва.